PLAV - Okruglim stolom „70 godina od genocida u Velici“, u živopisnom selu-mučeniku na padinama Čakora, u opštini Plav, započeće obeležavanje jednog od najtežih počinjenih zločina u Evropi tokom Drugog svetskog rata.

Tada su pripadnici 7. SS dobrovoljačke divizije „Princ Eugen“ i 21. SS divizije „Skenderbeg“, popunjene njihovim balističko-vulnetarskim slugama sa Kosmeta, Sandžaka, iz Bihora, Plava i Gusinja, za samo dva sata pobili, zaklali ili u živu vatru bacili više od 500 ljudi, od čega najmanje 100 dece.

- Organizacioni odbor obavlja završne pripreme za obeležavanje stradanja nedužnog življa. Pored okruglog stola, koji će biti održan u ponedeljak, 28. jula, na dan pogroma, njegova svetost, patrijarh srpski gospodin Irinej sa više arhiepiskopa, sveštenstvom i verujućim narodom služiće svetu arhijerejsku liturgiju sa pomenom veličkim žrtvama - kaže za „Novosti“ predsednik Organizacionog odbora za obeležavanje 70 godina genocida u Velici, episkop budimljansko-nikšićki Joanikije.

- Naučno rasvetljavanje istine o pokolju nedužnog naroda u Velici, 28. jula 1944. godine, neophodno je zbog toga što su komunističke vlasti posle Drugog svetskog rata namerno i planski sakrivale istinu o tom nečuvenom zločinu. Radi lažnog bratstva i jedinstva, veliki zločin potiskivali su u zaborav, a mnogi od njihovih ubica (kosovski balisti i muslimanska milicija sa područja Plava, Gusinja i Bihora), umesto zaslužene kazne uživali su prava i privilegije, poput zaslužnih građana sa boračkim penzijama - kaže vladika.

 

 

- Svaka stopa i svaki kamen u Velici, pamti ovaj zločin i zločince, pa je došlo vreme da se i nauka pozabavi tom tužnom istorijom i velikim žrtvama i da se zatraži pravda za njihovu nevinu krv. Ovo će biti prvi put u poslednjih 70 godina da zločinački pohod divizije „Princ Eugen“ i muslimanske milicije na Veliku bude predmet temeljnog naučnog izučavanja - kaže vladika Joanikije.

 

 

On ističe da se patrijarh srpski gospodin Irinej odazvao pozivu Veličana i odgovorio da će doći „da svojom molitvom i rečju božjom ublaži još nezaceljene rane stradalne Velike, da vozglavi liturgiju i svenarodni sabor u slavu Svetih Kirika i Julite i veličkih žrtava“.

 

IME CRKVE

SVETA arhijerejska liturgija biće održana pred Crkvom Svetih Kirika i Julite, koju su Veličani podigli pre 10 godina. Njeno osvećenje obavio je mitropolit crnogorsko-primorski Amfilohije, koji će sa ekspertima za genocid, istoričarima i predstavnicima Velike učestvovati na najavljenom okruglom stolu.

 

 

Crkva je nazvana imenom Svetih Kirika i Julite, u sećanje na dete ubijeno u Dioklecijanovom progonu hrišćana, zbog čvrstog stava svoje majke Julite da ostane u svojoj veri.